راهنمای خرید لوازم خانگی

ما هر روز با مشتریان زیادی مواجه می شویم که از ما سوال می کنند چه برندی را برای خرید توصیه می نمائید و یا این مدل لباسشویی بهتر است یا آن مدل؟

برای داشتن یک انتخاب خوب توصیه ما این است که از مشاوره و راهنمایی فروشندگان استفاده نمائید ولی هرگز اجازه ندهید فروشنده به جای شما تصمیم بگیرد!!

منظور از این جمله چیست؟فروشندگان به طور معمول سعی می نمایند کالا و برندی را به فروش برسانند که از آن کالا و برند دارای موجودی بوده و در مجموع سود بیشتری برای آنها دارد پس نکته اول برای انتخاب خوب:

از مشاوره فروشندگان استفاده نمائید اما به هیچ وجه تحت تاثیر آنها قرار نگیرید.

اما برای داشتن یک انتخاب خوب در هنگام خرید لوازم خانگی ، صوتی و تصویری و کولرگازی مانند یخچال،لباسشویی،ماشین ظرفشویی،جارو برقی،ماکروفر،اجاق گاز،تلویزیون و کولرگازی چه معیارهایی مهمتر است؟

برند؟کیفیت؟قیمت؟مصرف انرژی؟گارانتی؟فروشنده؟رنگ؟و یا سایر مشخصه ها؟

و اما پیشنهاد ما برای انجام یک انتخاب مناسب؟

 1. شناخت نیاز:
  برای انجام یک انتخاب خوب در درجه اول بدون توجه به برند و توان مالی باید ببینیم نیاز ما چیست ؟به طور مثال شخصی تصمیم به خرید یک دستگاه لباسشویی دارید و می خواهد انتخاب مناسبی هم داشته باشد ، این شخص با مراجعه به اینترنت و یا بازار با برندهای مختلف و دستگاه های ۶ الی ۱۳ کیلویی مواجه می شود در  اولین قدم برای انتخاب باید به این نکته توجه نماید که این دستگاه قرار است برای چند نفر موتور استفاده قرار گیرد آیا این دستگاه قرار است در یک خانواده تک نفره مورد استفاده قرار گیرد یا در یک خانواده شش نفره؟چند بار در هفته قرار است دستگاه را مورد استفاده قرار دهیم؟حجم لباسی که در هر شستشو مورد استفاده قرار می گیرد چه میزان است؟آیا به طور معمول اقلام بزرگ مانند پرده در خانه شستشو می شوند و یا  شستشوی آنها را به خشکشویی بیرون می سپاریم؟اصلا” آیا فضای کافی جهت استفاده از لباسشویی سایزهای بزرگتر را داریم و یا خیر؟
  فرض کنیم ما یک خانواده سه نفره دارای یک بچه کوچک هستیم و معمولا” اقلام بزرگ مانند پرده در خانه شستشو نمی شوند و فضای ما نیز متوسط است ، جواب نیاز ما  چیست؟ برای یک خانواده سه نفره با این مشخصات یک لباسشویی هفت یا هشت کیلویی که دارای سنسور تشخیص وزن و کیفیت بالایی باشد انتخاب مناسبی است چرا که برای شستن لباس های بچه نیاز است تقریبا” هر روزه دستگاه مورد استفاده قرار گیرد اما چون نیاز لباسهای بچه ها به دلیل مسائل بهداشتی جداگانه مورد شستشو قرار می گیرند و حجم آنها هم کم است وجود سنسور تشخیص وزن برای صرفه جویی در مصرف آب و مواد شوینده می تواند از مهمترین دلایل انتخاب ما باشد.
 2. تعیین بودجه خرید:
  بعد از شناخت نیاز باید ببینیم بودجه مورد نظر ما با مدل مورد نظر منطبق است یا خیر؟اگر منطبق باشد که مشکلی نیست ، اگر تا حدودی کمتر باشد می توان برند ارزان قیمت تری را انتخاب نمود و اگر بودجه مورد نظر ما با مبلغ کالا اختلاف زیادی دارد بهتر است خرید را مدتی عقب بیندازیم تا بتوانیم هزینه خرید را تامین کنیم چرا که در صورت خرید کالای بی کیفیت و فاقد شرایط مورد نظر بعد از مدت کوتاهی مجددا” مجبور به خرید همان کالا با کیفیت بهتر شده و به نوعی فقط هزینه خرید خود را به شدت افزایش داده ایم.
 3. برند و گارانتی:
  در صورت تطبیق بودجه با مدل مورد نظر احتمالا” چندین گزینه جهت خرید خواهیم داشت در این شرایط پیشنهاد می گردد گزینه ای را انتخاب نمائید که دارای برند شناخته شده تر و خدمات پس از فروش مناسب باشد.در حال حاضر کالاهای زیادی در بازار وجود دارند که دارای برند شناخته شده می باشند اما گارانتی آنها یا دارای پشتیبانی مناسب نبوده و یا فاقد گارانتی می باشند که به هیچ وجه خرید آنها توصیه نمی گردد چرا که شاید شما در حال حاضر چند صد هزار تومان کمتر هزینه کنید ولی ممکن است در یکی دو سال آینده به خاطر خراب شدن یک قطعه ساده و عدم امکان تامین آن یک کالای چند میلیونی کاملا” بلااستفاده گردد در حالی که گارانتی های معتبر حداقل به مدت ۱۰ سال خود را موظف می دانند از خریدار پشتیبانی نمایند پس لطفا” برخلاف آنچه بعضی از فروشندگان به شما القاء می نمایند سعی کنید سراغ کالاهایی با گارانتی غیر معتبر و یا بدون گارانتی نروید و البته فراموش نیز ننمایید فروش این قبیل کالاها سود بسیار بیشتری نسبت به کالاهای با گارانتی معتبر برای فروشنده دارد.
  بر خلاف آنچه بعضی ها عنوان می نمایند:گارانتی در ایران به هیچ وجه بی ارزش نبوده و اتفاقا” دارای ارزش ویژه ای برای خریدار می باشد.
 4. رنگ و شکل ظاهری:
  آیتم رنگ و شکل ظاهری نیز قطعا” برای خریدار مهم بوده و در هنگام خرید  باید مورد توجه قرار گیرد البته پبشنهاد ما این است که این آیتم به هیچ وجه به عنوان شرط اول و مهمترین گزینه خرید در نظر گرفته نشود.
 5. مصرف انرژی:
  با توجه به هزینه روزافزون انرژی ها مسلما” مصرف انرژی گزینه مهمی محسوب می گردد ولی در اکثر مواقع کالاهایی که مصرف انرژی پایین تر دارند هزینه بسیار بیشتری نسبت به مصرف کالاهای با مصرف معمولی دارند و اکثرا” این سوال برای مشتریان پیش می آید که آیا ارزش دارد چنین هزینه ای پرداخت گردد؟
  پاسخ ما به این سوال توجه به نحوه مصرف می باشد به طور مثال اگر شما قصد دارید کولر اسپیلت خریداری نمایید اگر این کولر مربوط به جایی است که مرتب مورد استفاده قرار گرفته و حتی گرمایش را تامین می نماید بهتر است هزینه اضافه بابت خرید اسپیلت اینورتر انجام شود چرا که حداکثر در دو سال هزینه اضافی جبران می گردد ولی اگر قرار است برای ویلایی خریداری شود که در طول سال تنها حدود ۲۰ روز مورد استفاده قرار می گیرد قطعا” انجام این هزینه اقتصادی نمی باشد و ما پیشنهاد می نماییم مدل معمولی را خرید نمایید.
 6. سایر آیتمها: در انتخاب هر نوع کالایی موارد دیگری وجود دارد که قطعا” در ارزش خرید تاثیر می گذارد مانند تعداد دور در خرید لباسشویی و یا تعداد خروجی ها در خرید تلویزیون که به شکل کلی نمی توان آنها را بیان نمود ولی د راهنمای خرید هر کالا به طور جداگانه به آنها خواهیم پرداخت.

در هر صورت جهت نیاز به راهنمایی بیشتر می توانید با کارشناسان ما با شماره تلفن های ۳۳۱۲۲۶۵۰ و ۳۳۱۲۲۲۰۶ تماس حاصل فرمائید.

استفاده از مطالب سایت با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.